Alphageek-logo
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چرا ما رفتار های متفاوت داریم؟

دسته بندی :روانشناسی و طرز رفتار 31 می 2019 3603
چرا ما رفتار های متفاوت داریم

در این مقاله میخواهم دلیل اینکه چرا هر شخص رفتار متفاوتی دارد رو توضیح بدم و بهتون بگم که چگونه بهترین تصمیم ها رو در زمان مناسب بگیریم. بزارین با یک داستان کل چیزی که بهتون میخوام بگم رو توضیح بدم:

در داستان ما دو شخص با محیطی کاملا متضاد وجود دارند : کیان و امیر

کیان باور دارد که در دنیا دو نوع آدم وجود دارند: افراد غالب(گرگ) و افراد مغلوب(گوسفند) و اگر میخواهی موفق باشی باید جزو آدم های غالب باشی و به طور کل دنیا رو مانند میدان نبرد میبینه و باور داره هر شخص باید با تلاش خودش به جایی برسه و خودش رو جزو آدم های غالب کنه .

کیان از بچگی عاشق مطالعه ی کتاب بود و قهرمان های زندگیش شاه ها و قهرمانان یونان باستان بودن چون این افراد شجاع و مسولییت پذیر بودن و همیشه رهبر بودن و تابع کسی نبودن . کیان از بچگی وضع مالی خوبی نداشت و این باعث شد که سختی بکشه و بفهمه که فقیر یا پولدار بودن نتایج تصمیم ها و کار هایی هست که میکنیم و هر شخص باید مسولییت زندگیش رو بدست بگیره.

یک روز کیان یه فقیر رو توی خیابان میبینه و فقیر ازش طلب مقداری پول میکنه. کیان با خودش فکر میکنه که چطور یه آدمی میتونه انقدر مغلوب باشه و مسولییت زندگیش رو بر عهده نگیره و بیاد از من که کار کردم برای بدست اوردن پول مفت درخواست کنه .کیان میدونست که فقیر میخواد راه آسون که گدایی کردن هست رو انجام بده و راه سخت که کار کردن هست رو انجام نده . کیان با خودش گفت اونایی که زحمت کشیدن و موفق شدن نباید توسط کسی که کاری انجام نداده تنبیه بشن کیان میدونست که اگه به فقیر کمک کنه ماهی بهش داده ولی اگر کمک نکنه یا مرد ، ماهیگیری یاد میگیره یا میمیره و قوانین دنیا اینطور کار میکنه.

از طرفی دیگر امیر دنیا رو طور دیگری میبینه. طرز فکر اون اینطوره که در دنیا دو نوع آدم وجود دارند: اونایی که کمک میکنن و اونایی که نیاز به کمک دارن و پدر امیر بهش همیشه میگفته که بهترین چیز در دنیا اینه که بتونی بیشترین کمک رو به بیشترین مردم کنی. امیر هم از بچگی عاشق مطالعه بود و قهرمانان زندگیش رهبران معنوی و بودایی ها بودن که اهل بخشش و کمک کردن بودن.

یک روز امیر همون فقیر رو در خیابان میبینه و فقیر ازش پول درخواست میکنه. امیر با خودش فکر میکرد که : این مرد فقیر توسط جامعه ترد شده و ما به عنوان یک جامعه چقدر بد عمل کردیم که کار این مرد رو به اینجا کشیدیم و ما نتونستیم برابری اجتماعی رو رعایت کنیم. با خودش گفت زندگی چقدر نا برابر و بر اساس شانس هست که هر کدوم از ما میتونستیم جای این فقیر باشیم. امیر خیلی ناراحت شد و مقداری پول به فقیر کمک کرد.

در این داستان، گذشته و تجربیات کودکی و محیطی بود که باعث شد امیر و کیان رفتار متفاوتی داشته باشن. همه ی ما تصویری از گذشته ی خود هستیم . حالا شاید بعضی ها بگویید رفتار فقط کیان یا فقط امیر درست بود. ولی اینطور نیست! اون شخصی موفق هست که بتونه زندگی رو هم از دید امیر و هم از دید کیان ببینه پس برای اینکه فردی بشیم که تصمیم بهتری میگیره باید با افراد مختلفی باشیم و به حرف اونا گوش کنیم و دنیا رو از دید اون ها هم ببینیم. هیچ چیز صد درصد درست نیست.

(خود من خیلی وقت ها با افرادی که باهاشون تفاوت نظر دارم چه از جهت سیاسی یا روی مسئله ی دیگر شروع به بحث میکنم و به حرفشون گوش میدم چون هیچ موقع هیچ نظر صد در صد منطقی و درست نیست . پیشنهاد میکنم شما هم یکبار با شخصی که مخالف نظر شماست بحث کنید و دنیا رو از دید اون ببینید)

 

 

Sina Ma

دانشجوی رشته ی مهندسی کامپیوتر در زنجان هستم و علاقه مند به حوزه ی ارزهای دیجیتال و پیشرفت فردی بخصوص در زمینه ی موفقیت مالی و روانشناسی هستم و عاشق راهنمایی افراد برای پیشرفت فردی آنها میباشم...

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) کانال اینستاگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

    لینک کوتاه:
    0