Alphageek-logo
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

لورج (leverage) چیست و چگونه به ما کمک میکند؟

دسته بندی :ارزهای دیجیتال 10 اکتبر 2019 8959
لورج (leverage) چیست؟
  • پیش گفتار های مقاله

امروز میخوام به این مسله بپردازم که لورج (leverage) چیست و چگونه میتوان با استفاده از آن کسب درآمد خیلی بیشتری نسبت به حالت عادی داشت. لورج در بیشتر بازار های مالی حتی بیت کوین نیز قابل استفاده هست.

  • حالا این لورج که میگن چی هست؟

لورج اهرمی است که پول شما را چند برابر میکند و در حقیقت شما با پولی که ندارید خرید و فروش میکنید . فرض کنید شما 10 دلار پول دارید و از لورج 1:100 استفاده میکنید در حقیقت شما با استفاده از این لورج قادر خواهید بود به مقدار 10*100 یا همان 1000 دلار خرید و فروش انجام دهید در حقیقت شما به ازای هر دلاری که وارد میکنید میتوانید صد دلار خرید و فروش کنید.

اکثرا لورج را به صورت 1:100 یا 1:200 یا 1:20 مینویسند و در این مثال ها به ترتیب هر دلار شما 100 و 200 یا 20 دلار ارزش خواهد داشت و عدد بعد دو نقطه نشان دهنده ی چند برابر شدن پول شما هست. صورت دیگری که از لورج استفاده میشود بصور x10 یا x100  هست که به ترتیب یعنی پول شما 10 یا 100 برابر میشود.

لورج را در بازار های CFD سهام ها ، فارکس و ارزهایی دیجیتال میتوان یافت که البته در ارز های مجازی بعضی صرافی ها امکان استفاده از لورج را به شما میدهند.

  • خیلی سریع پیش نروید ! لورج فقط این نیست! معایبی هم دارد.

خوب این قرض دادن پول از طرف صرافی یا کارگزاری فارکس به اونا صدمه نمیزنه؟ باید بگم خیر. در حالت عادی که از لورج استفاده نمیکنید (مثلا مثل بازار بورس بهادار تهران) شما در صورتی که قیمت سهم یا هر چیز که خرید و فروش میکنید خیلی خیلی هم پایین بیاید، شما باز هم میتوانید صبر کنید تا قیمت بالا برود. فرض کنید سهمی را به قیمت 100 تومان بابت هر سهم خریدید و بعد از خرید شما سهم به 1 تومان افت کرد . در این حالت اتفاق خواصی نمیوفتد و شما هنوز صاحب سهم هستید و میتوانید سهم را نگهداری کنید تا دوباره به 100 یا 200 تومان برود.

ولی هنگام استفاده از لورج، هنگامی که قیمت سهم یا ارز از حد معینی پایین بیاید کل پول شما برای صرافی یا کارگزاری میشود. به قیمتی که اگر بازار به آن قیمت برسد تمام پول شما برای کارگزاری میشود، قیمت لیکویید شدن (liquidate) میگویند.

بگذارید مثالی بزنم . شما 10 دلار دارید و با لورج 1:100 کار میکنید پس شما با لورج 1000 دلار دارید ، شما در صورتی که سهم را بخرید و سهم بعد از خرید شما پایین بیاید و به قیمت لیکویید شدن برسد شما همه ی 10 دلار خود را از دست میدهید ولی در صورتی که از لورج استفاده نمیکردید شما به اندازه ی 10 دلار سهم داشتید و هیچ لیکویید شدنی وجود نداشت ولی باید توجه کنید که در صورتی که از لورج استفاده میکردید سود شما خیلی خیلی بیشتر از حالتی میشد که استفاده نمیکردید چون با 1000 دلار معامله میکردید.

پس هر کدام مزایا و معایبی دارن و صرافی چون قیمت لیکویید شدن بهتون میده و در صورتی که به اون قیمت رسید همه پولتونو میگیره پس ضرر نمیکنه. قیمت لیکویید شدن به سرمایه و لورج شما بستگی داره و هر چقدر لورج شما بزرگتر باشه قیمت لیکویید شدن به قیمت خرید نزدیک تره و دارای ریسک بیشتره. (وقتی میگم لورج بیشتر یعنی مثلا 1:400 از 1:20 لورج بیشتریه)

  • کجا برای ارزهای دیجیتال لورج ارایه میدهد؟

بهترین صرافی ارزهای دیجیتال که خودم هم از آن استفاده میکنم و دارای لورج هست ، صرافی بای بیت هستش که میتوانید با کلیک بر روی اینجا  وارد آن شوید.

  • نتیجه گیری نهایی

پس در بالا به تعریف لورج به زبان ساده و با مثال پرداختیم و همینطور گفتیم استفاده از لورج ریسک کار را بالا میبرد و همچنین صرافی ارزهای دیجیتالی که لورج دارد را به شما معرفی کردیم و فرق استفاده کردن و نکردن از لورج رو بهتون گفتیم.

 

Sina Ma

دانشجوی رشته ی مهندسی کامپیوتر در زنجان هستم و علاقه مند به حوزه ی ارزهای دیجیتال و پیشرفت فردی بخصوص در زمینه ی موفقیت مالی و روانشناسی هستم و عاشق راهنمایی افراد برای پیشرفت فردی آنها میباشم...

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) کانال اینستاگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

    لینک کوتاه:
    0