Alphageek-logo
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تاریخچه و آینده ی پول به زبان ساده

دسته بندی :ارزهای دیجیتال 20 آگوست 2019 2806
نگاهی به گذشته و آینده ی پول

چیز هایی که در این مقاله جواب میدهیم.

در این مقاله به این میپردازیم که چه چیزی باعث شد که انسان برای یک تکه کاغذ ساعت های طولانی به سختی کار کند؟ در ادامه به تارخچه ی پول میپدازیم . همانطور که گفته اند تارخ خودش را تکرار میکند و با دونستن تاریخ میتونیم به مسایل آینده دید باز تری داشته باشیم. این مقاله باعث میشه دید شما نسبت به بیتکوین و پول تغییر کنه.

اوایل که با بیتکوین آشنا شده بودم کاملا بهش ایمان نداشتم . پس سعی کردم درباره ی تارخچه ی پول تحقیق کنم تا بتونم دلایلی برای ایمان آوردن به بیت کوین پیدا کنم.

چیزی که در گذشته بود.

حتما میدونین که اوایل تجارت کالا با کالا بوده و نیاز انسان بعد از انقلاب کشاورزی و دامداری به داشتن یک واحد مالی و اقتصاد بیشتر شده. چیزی که باعث شد پول شکل بگیرد چیزی به نام coincidence of wants  که میگوید مثلا اگر من ذرت دارم و تو لباس داری و من لباس میخواهم ولی تو ذرت نمیخواهی ما باید چه کنیم؟

یا برای مثال اگر من کشاورز هستم و زمین من فقط فصل های خاصی محصول میده : من میتونم فقط در همون فصل ها معامله کنم و نیاز های خودمو بر طرف کنم.

پول وارد ماجرا میشود

راهکار این مشکلات چیز سومی بود که فاسد نمیشد ( یعنی مثلا گوشت ماهی پول نمیتونه باشه چون فاسد میشه) و همه ما به ارزش داشتن اون ایمان داشتیم . ما در طول تاریخ خیلی چیز ها رو به عنوان پول میدونستیم. مثلا برنج یا سیگار یا الکل (مشروب) یا بیسکوییت خوراکی برای خودشان در زمان های مختلف و ملت های مختلف حکم پول رو داشتن

جالب است بدانید در حال حاضر نیز در زندان ها یا کمپ ها سیگار به عنوان کالای واسطه یا همون پول استفاده میشه یا حتی در بعضی زندان ها مواد بیسکوییت مانند که فاسد نمیشوند حکم پول را دارند.

جالب تر از همه پول در جزیره ی YAP بود که در آن سنگ های بسیار بزرگ که به صورت دونات (پیراشکی گرد) رو به عنوان پول میدونستن این سنگ ها اونقدر بزرگ بودن که هیچ کس جابجاشون نمیکرد بلکه فقط به خاطر میسپردن که کدوم سنگ برای کیه. این سنگ های بسیار بزرگ در جزیره به صورت عادی وجود نداشتن بلکه باید حتما اون سنگ ها رو از خارج از جزیره وارد میکردن.

جالب تر اینجاست که یکبار هنگام اوردن سنگ به جزیره با قایق یک طوفان شدید میاد و سنگ به ته دریا میوفته و به جزیره نمیرسه و بعد از این اتفاق افراد جزیره قبول کردن که سنگی که ته دریا هست هم به عنوان پول بدونن!

پول در جزیره ی یپ (yap)

جالب اینجاست با اینکه کسی جز افراد داخل قایق سنگ رو ندیده بودند  ولی سال ها این سنگ به عنوان پول استفاده میشد و با اون خرید میکردن.

ما به طلا یا سکه های نقره یا حتی صدف پول کالایی میگوییم این یعنی وقتی شما مثلا گاو خود را با طلا مبادله میکنید شما طلا که یک کالا است و ارزش آن واقعا بر روی خود طلا میباشد گرفته اید و مطمعن هستید چون طلا نایاب هست پس ارزش دارد و اشخاص دیگر از شما آن را قبول میکنند یا به عبارتی دیگر ارزش پول به خود پول که نوعی کالا هست  میباشد.

نوع دیگر پول ار فیات است. ارز فیات یا پول بی‌پشتوانه در واقع یک پول قانونی است که ارزش خود را از دولت صادرکننده‌اش می‌گیرد و برخلاف پول کالایی ارزش آن به یک کالای فیزیکی بستگی ندارد.

مشکل پول کالایی

دو نوع پول را تا الان بهتون معرفی کردیم . یکی پول فیات که پشتوانه ی آن دولت است و دیگری پول کالایی که ارزش پول بر اساس کالای فیزیکی است. مشکلات پول کالایی این بود که اولا برای تراکنش های بزرگ و ارقام بزرگ قابل استفاده نبود . فرض کنید شما میخواهید یک کشتی بخرید . شما باید حدود چندین تن سکه را به طرف مقابل بدهید که جابجاییش هم سخت است.

دومین بدی پول کالایی سخت بودن جابجاییش در مسافت های طولانی بود و سومین مشکل آن این بود که اگر مثلا کسی سکه را آب کند و درصد طلای آنرا کم کند و بجای آن فلزی دیگر به آن اضافه کند کسی نمیفهمد و بزرگ ترین بدی آن محدود بودن آن است برای مثال اگر اقتصاد آنقدر رشد کند که مقدار طلا ی مورد نیاز برای مردم دیگر تمام شود و معدن های طلا خالی شوند چه اتفاقی میوفتد؟

آخرین مشکل هم این است که مردم قابلیت پیدا کردن پول را در طبیعت داشتند . برای مثال اگر شخصی خودش طلا استخراح کند چه میشود؟ پس بهترین شغل استخراج طلا میشد و مردم کار های روزانه را انجام نمیدادند و کار های جامعه انجام نمیشد .

پول فیات وارد میشود (Fiat Currency)

با وجود این مشکل ها ،  دولت ها به مردمشان پیشنهاد دادند که طلای خود را به دولت بدهند و دولت آنها را در خزانه ی ملی نگهداری کند و بجای آن دولت به مردم برگه ای بدهد که مقدار طلای آنها روی آن نوشته شده و با آن هر موقع خواستند میتوانند ورقه ی خود را تبدیل که طلا کنند . کم کم زمان گذشت و مردم فهمیدند میتوانند همین برگه ها را به عنوان پول استفاده کنند و اینطور بود که پول کاغذی با پشتوانه ی طلا ایجاد شد.(دقت کنید که هنوز پول فیات بوجود نیامده چون ورقه ها قابل تبدیل به طلا هستند)

بعد از مدتی دولت ها و بانک ها پول فیات را بوجود آوردند یعنی دیگر پشتوانه ی پول طلا نبود. در حقیقت پشوتوانه ی پول مقدار اعتماد و ایمانی بود که مردم نسبت به دولتی که پول را چاپ میکرد داشتند. بعضی از این ارز های فیات مانند دلار و یورو چون توسط دولت هایی با اقتصاد قوی پشتیبانی میشدند ; توانستند در جهانی شوند و توسط بیشتر مردم جهان مورد قبول قرار گیرند.

مشکلات وارد میشوند !

پول فیات که امروزه نیز مورد استفاده هست چندین مشکل داشت که چند تای آن عبارتند از: 1- دولت های میتوانستند تا میتوانند پول چاپ کنند که این کار باعث کاهش قدرت ارز چاپ شده میشد چون تعداد زیادی از آن وچود داشت. ( هر چیز که کم باشد با ارزش تر است) 2- مشکل دوم این بود که جابجایی پول بین چندین کشور برای مردم عادی هزینه بر میشد و خیلی از بانک ها کمسیون برای این کار دریافت میکردند.

3- مشکل سوم این بود که وقتی شما پولی را داخل بانک میزاشتید،و به هر علتی کاری خلاف قوانین میکردید، دولت قابلیت بستن حساب شما را داشت و پول را برای خودش میگرفت. 4-مشکل چهارم این بود که مثلا من در کشوری زندگی میکنم که آفریقایی است و دولت اگر بفهمد بیش از یک مقدار خواصی پول دارم ، مقداری از آن را با نام مالیات میگرفت. به طور کلی دولت قابلیت دیدن این که چقدر پول و سرمایه دارید را داشت.

4- و در آخر دولت توانایی دیدن این که با کارت بانکی خود چه خرید هایی را در کجا کردید داشت. برای مثال الان دولت میداند شما بیشتر به کدام رستوران میروید یا کجا ها پول خرج کرده اید.

بیت کوین وارد ماجرا میشود

ولی با آمدن بیت کوین تمامی این مشکلات حل شد و خود مردم کنترل پول خود را داشتند و هیچ دولتی قابلیت ساختن یا چاپ بیت کوین جدید را ندارد و تعداد بیتکوین مقدار معینی است. حتما میگویید پس مایننیگ چیست؟ مگه چاپ پول نیست؟ باید در جواب بگویم مقدار بیت کوین های قابل ماین محدود هستند و بعد از مدتی دیگر بیت کوین قابل ماین نخواهد بود . چون به مقدار مورد نظر رسیده و دیگر قابل ماین نیست.

اگر مطالب وبسایت مرا میخوانید باید تا الان بدانید که کمسیون جا به جایی پول توسط بیت کوین بسیار کم است  و همینطور هیچ حسابی از بیت کوین قابل فریز شدن یا بسته شدن نیست چون هیچ دولتی صاحب بیت کوین نیست و حتی نمیتواند بداند چقدر پول در کیف پول خود دارید و آخرین و مهم ترین ویژگی بیت کوین نیز ناشناس بودن تراکنش ها در آن است.

امیدوارم روزی برسه که تمام مردم ابران همانطور که کارت بانکی را پذرفتند، بیت کوین را هم بپذیرند و در هر فروشگاهی بیت کوین قابل پرداخت باشد. میبینیم که پول در طول تاریخ بسیار تغییر یافته و ما نباید تعصب خواصی روی پول فیات که الان استفاده میکنیم داشته باشیم.

خیلی دوست دارم نظرات شما رو در رابطه با بیت کوین و تاریخچه ی پول بدونم. آیا فکر میکنید روزی برسد که بیت کوین در هر مغازه ای قابل پرداخت باشد؟ حتما در کامنت نظراتتونو بگید.

 

Sina Ma

دانشجوی رشته ی مهندسی کامپیوتر در زنجان هستم و علاقه مند به حوزه ی ارزهای دیجیتال و پیشرفت فردی بخصوص در زمینه ی موفقیت مالی و روانشناسی هستم و عاشق راهنمایی افراد برای پیشرفت فردی آنها میباشم...

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) کانال اینستاگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

    لینک کوتاه:
    0