Alphageek-logo
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

فمینیسم در ایران

دسته بندی :روانشناسی و طرز رفتار 18 جولای 2019 3363
فمینیسم در ایران
  • سخن نویسنده

در این مقاله به نظرات شخصی خودم درباره ی فمنیسم در ایران میپردازیم. خیلی وقته دوست داشتم درباره ی این مطلب نظراتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم و همینطور باید بگم هر شخص نظر شخصی خودش رو داره و نمیشه گفت نظری بر نظر دیگر برتری دارد یا نظری قطعا و صد در صد درست است. این موضوع رو در دسته ی  روانشناسی قرار میدم چون فمنیسم جنبشی اجتماعی است و ما در این مقاله بیشتر به قسمت روانشناسی ماجرا میپدازیم و نه به دیدگاه سیاسی یا جنبه ها دیگر ماجرا !

  • فمنیسم یا فمینیسم (Feminism) چیست؟

اگر معنای کلمه ی فمینیسم رو در دیکشنری انگلیسی نگاه کنیم به معنای برابری حقوق زن و مرد در تمام جنبه ها هست. ولی این تمام ماجرا نیست! در اروپا و آمریکا موج های اول فمینیسم درباره ی همین موضوع بود ولی در حال حاضر خیلی ها در این کشور ها فمینیسم رو برابری نمیدانند بلکه آنرا برتری زنان نسبت به مردان میدانند و این اشکال بزرگی است که بیشتر فمینیسم ها بخصوص فمینیسم های تندرو دارند.

  • انسان باید گرسنه باشد تا دنبال غذا برود !

اجازه بدین با این شروع کنم که بگم برابری چیز عالی هست ولی اگر درست انجام شود ; نمیتوان انکار کرد که در فرهنگ ما ایرانیان زن را وابسته به مرد میدانند و هزینه ی کل زندگی بر دوش مرد است و دادن نفقه بر عهده ی مرد است حتی اگر زن نیازمند نباشد. خوب این هم به ضرر مردان و هم به ضرر زن هاست !

اگر شما که خواننده ی این مقاله ،جنس مذکر هستید ، پس حتما تا الان میدانید که هزینه ی چرخاندن زندگی بر عهده ی شماست و این احساس مسولیت و این استرس که من باید هزینه ها رو بدم ، شما رو تا الان به فکر کردن و خلاق بودن و به کار واداشته . مگرنه اگر هزینه ی زندگی با زن ها بود ،شما الان انقدر که تلاش میکنید و استرس دارید ، استرس نداشتید و شاید حتی به درس خواندن هم نمیپرداختید چون جامعه از شما انتظاری نداشت. ولی چون انتظار جامعه روی شماست شما را مجبور به پیشرفت میکند و مجبور میکند تا درس بخوانید و برای آینده ی خوب تلاش کنید .

به نظر من چون ما خودمان از جنس مونث انتظاری نداریم، باعث شدیم جنس مونث ضعیف تر شود و بداند که در صورتی که درسی نخواند یا تلاشی نکند و فقط زیبایی داشته باشد موفق خواهد بود . البته مخاطب من همه ی دختر ها نیست و همینطور همه ی پسر ها نیست چون خیلی از پسر ها بفکر آینده نیستند و خیلی از دختر ها آینده نگری بیشتری و تلاش بیشتری نسبت به پسره دارند.

به نظر من انتظار نداشتن ما است که باعث شده دختران کمی در عرصه ی کار آفرینی و مدیریت های شرکت یا صاحب شرکت باشند. بنظر من انسان تا احساس نیاز نکند کاری نمیکند چون این ساختار ذهن ما انسان هاست که راه آسان تر را دنبال کنیم یا به قول یکی از دوستانم :”انسان باید گرسنه باشد تا دنبال غذا برود” .بنظر من، ما  با افزایش توقع از زنان میتواییم شاهد پیشرفت زیادی در زنان شویم البته بازم بگم در این وسط افرادی از زنان وجود دارند که در حال حاضر نیز دنبال پیشرفت هستند و برای استقلال مالی تلاش زیادی میکنند.

  • آیا برابری کامل ممکن است؟

جواب این سوال به خود شما بستگی دارد. برای مثال اگر جنس مونث هستید آیا موافقید زنان نیز سربازی بروند؟ من در این پست تا حد امکان سعی کردم وارد مباحث سیاسی نشوم ولی باید بگم حتما الان در ذهن خود میگویید : زنان باید حق راندن موتورسیکلت داشته باشند یا… . که باید بگویم کاملا حق با شماست! برابری باید کامل باشد ولی من اینجا میخواهم مطمئن شوم که اگر زن هستید جنبه ی مردانه را هم ببینید ( برای مثال سربازی) و اگر مرد  هستید نیز جنبه ی زنانه رو هم ببینید ( برای مثال حق چند همسری برای زنان که شاید اصلا به طور کل به این موضوع برای هر جنسیتی موافق نباشید )(برای مثال حق موتور سواری زنان). ( از زنان در سربازی به عنوان تایـپیست یا کار های پشت میزی یا پرستاری کمک گرفت و منظورم جنگ نیست)

  • سخن آخر نویسنده :

بگذارید موضوعی رو که خیلی اذیتم میکنه رو با مثال بهتون بگم که خودتون هم میتونید آزمایش اش کنید.

اگر مردی زنی را در عموم بزند یا اذیت کند حتما مرد های دیگر جلوی آنرا میگیرند چه در ایران چه در خارج. ولی اگر زنی مردی را بزند هیچ واکنشی از دیگر مردان یا زنان دیده نمیشود بازهم چه ایران چه خارج.

در آخر باز هم میگم که اینها نظرات شخصی من است و اگر نظری دارید حتما در دیدگاه بگین ولی لطفا و خواهشا بحث سیاسی نکنید چون اینگونه کامنت ها پاک میشوند.

  • خلاصه ی این پست در یک ویدیو

 

Sina Ma

دانشجوی رشته ی مهندسی کامپیوتر در زنجان هستم و علاقه مند به حوزه ی ارزهای دیجیتال و پیشرفت فردی بخصوص در زمینه ی موفقیت مالی و روانشناسی هستم و عاشق راهنمایی افراد برای پیشرفت فردی آنها میباشم...

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) کانال اینستاگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

    لینک کوتاه:
    0