Alphageek-logo
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مردمی با اعتیاد به بورس و گرگ هایی که پول شما را میدزدند !

دسته بندی :ارزهای دیجیتال 12 نوامبر 2020 2097
  • چرا بورس اعتیاد آور است ؟

این سوالی پیچیده هستش که جواب پیچیده رو داره. اگر بخوام به صورت چند کلام بهتون بگم ; باید بگم به همون دلیلی که شبکه های اجتماعی یا پیام رسان ها اعتیاد آور هستند بورس و به خصوص تریدینگ هم اعتیاد آور هستش.

اگر بخوام زیاد وارد جزییات نشم باید بگم که ما در مغزمون ماده ای به نام دوپامین داریم و این ماده به صورت کلی به عنوان ماده ی پاداش دهنده  خونده میشه. این یعنی وقتی مغز ما میخواد به ما پاداش بده این ماده رو ترشح میکنه و این باعث میشه ما حس خوب پیدا کنیم. اگر یادتون باشه ما در چند مقاله ی پیش با عنوان “هدف اصلی یافتن انگیزه واقعی است ( کتاب فیل در مغز )”  گفتیم که مغز ما در خیلی موقعیت ها خودش و شما رو بدون اینکه بفهمید کنترل میکنه و یا حتی گول میزنه

پس فهمیدیم دوپامین به ما حس خوبی میده و این ماده دقیقا ماده ای هستش که وقتی ما سود میکنیم برامون ترشح میشه. اعتیاد به بورس خیلی شبیه به اعتیاد به قمار هستش. و ما خیلی افراد رو داریم که زندگیشون رو در قمار باختن . قضیه ی ترشح شدن دوپامین و هورمون هیجان در بورس و بخصوص در تریدینگ با لورج بالا خودش رو بیشتر نشون میده و شاید شما به عنوان یک معاملگر ساده در بورس ایران زیاد این اعتیاد رو حسش نکنید.

چیزی که باید بدونید این هستش که بصورت کلی بازار های مالی کارشون این هستش که پول رو از افراد کم دانش بگیره و به افرادی که دانش و علم بالایی در ضمینه ی بازار دارن بده و این مختص بورس ایران نیست و تمامی بازار های مالی همین هستند

  •  چرا هر اعتیادی اعتیاد نیست و اعتیاد چیز بدی نیست

نمیخوام وارد بحث اینکه چرا بورس قمار نیست بشم چون قبلا خیلی درباره اش توضیح دادم. بطور کلی باید بدونیم که هر اعتیادی بد نیست . برای مثال اشخاصی هستن که اعتیاد به قهوه دارن و یا اعتیاد به پیشرفت دارن . پس هر اعتیادی منجر به بدبختی شما نمیشه. در واقع اگر بخوام صادقانه بهتون بگم چون تریدینگ در بازار های جهانی چیز سختی هستش و تنها درصد کمی از افراد میتونن واقعا موفق بشن  در واقع من داشتن اعتیاد به بورس و به خصوص تریدینگ رو برای اینکه بتونید بصورت پیوسته و بدون نا امید شدن به راهتون ادامه بدین پیشنهاد میکنم.

  • چه موقع اعتیاد به بورس چیز بدی است؟

بطور کلی یک اصل هست که میگه شما پولی رو که توان باختشو نداری نباید در بورس سرمایه گذاری کنی. وقتی که شما با لورج بالا یا پول حجم بالا کار میکنید استرسی که بورس به شما وارد میکنه قابل تحمل نیست. من هم خودم و خیلی از تریدر ها که این راه رو پیمودن حتما شب هایی رو تجربه کردیم که از شدت استرس خوابمون نمیبرده و بصورت خلاصه زمانی زندگیشون با استرس تریدینگ فلج شده بوده

بورس به طور کلی میتونه روی خیلی از رابطه هاتون در زندگی  تاثیر داشته باشه و  حتی در بعضی مواقع یک سری روابط رو نابود کنه . چون این همانطور که قبلا گفتم تریدینگ بیشتر شبیه به یک سبک زندگی هستش و شبیه به یک شغل .  بنظر من کار غلطی که خیلی از تریدر ها میکنند و باعث میشن تریدر های دیگه ناامید بشن . این هستش که فقط ترید های موفق خودشون رو در شبکه های اجتماعی میزارن و یا اون رنجی که برای رسیدن به سود دهی کشیدن رو مطرح نمیکنند.(منظورم اون رنج که بعضی وقت ها از خودت میپرسی که آیا اصلا تریدینگ کار درستی هست؟ یا آیا ذر این راه موفق خواهم شد؟)

  • آیا همه میتونند بورس خارج کار کنند؟

نکته ای که چند هفته فکرمو مشغول کرده اینه که باید به این حقیقت اعتراف کنیم که تریدینگ در بورس خارج برای هر کسی نیست! وقتی اشخاصی به من پیام میدن و میخوان دوره های سایت رو بخرن ; با این که با خرید اون ها من سود میکنم و واقعا هم بعضی مواقع در زندگیم به اون پول نیاز دارم ولی دلم نمیاد به هر کسی تریدینگ رو پیشنهاد کنم.

اگر بخواهیم واقع بین باشیم ; بورس خارج برای کسانی که قشر متوسط به بالای جامعه نیستند توصیه نمیشه. برای مثال من اشخاصی رو میشناسم که به زور خورد و خوراک روزانشون رو تهیه میکنند . خوب این افراد نمیتونن بورس خارج رو شروع کنن چون سرمایه اولیه ندارند. اولین سوالی که در راه شروع هر شخص باید از خودش بپرسه اینه که آیا تریدینگ در بازار ها برای من مناسب هستش یا نه ؟

  • گرگ ها وارد میشوند

با دیدن این تبلیغات های اینستاگرامی که یک شخصی با ماشین بنز و کت و شلوار و خانه ی استخر دار که بهتون رویای پولدار شدن رو میفروشه چه حسی پیدا میکنید؟

بطور کلی این اصل رو باید قبول کنیم که همون اتفاقی که اول در کشور های غربی میوفته تازه چند سال بعد به ایران میرسه. این یعنی ما با خوندن تاریخ غرب میتونیم از خیلی از اتفاقاتی که برای ما خواهد افتاد مطلع بشیم . فرهنگ اینکه شخصی با ماشین های لاکچری که معمولا قرض گرفته شده هستن و به شما رویای پولدار شدن رو میفروشن در آمریکا و کشور های غربی خیلی وقته موجوده. این اشخاص چون میدونند عقل مردم به چشمشون هست این کار رو میکنند بزارین کل حرفم رو توی یک جمله خلاصه کنم :

این اشخاص با فروختن آموزش پولدار شدن به شما پولدار میشن

این یعنی من دوره ای به شما بفروشم و پولدار شدن رو آموزش بدم در حالی که خودم پولدار نیستم .خیلی از این ها مارکتینگ هستش . این اشخاص کثیف ترین قشر جامعه هستند. چون از پولدار پول نمیدزدند بلکه از افراد فقیری مثل من و شما که ماه ها تلاش میکنیم تا پول جمع کنیم و دوره ی میلیونیشون رو بخریم پول میدزدند. اگر میخواین با این فرهنگ بیشتر آشنا بشین کلمه ی “Fake guru” رو در یوتیوب سرچ کنید.

واقعیت این هستش که این افراد میدونند مغز شما نا امید و گشنه به جملات انگیزشی هستش و به جای پرداختن به واقعیت ماجرا به شما جملاتی رو میگن که دوست دارید بشنویداین مثال فقط در صنعت تریدینگ و پولدار شدن نیست و این رو میشه در مافیا های انگیزشی کنکور هم به وضوح دید که خودمم جزو یکی از قربانی های این مافیا ها بودم.

  • ایا همه دروغگو هستند؟

البته جا داره اشاره کنم همه ی افراد مثل این افراد نیستن و ما در ایران و خارج هم استادانی واقعی رو داریم که فقط قصد دارند اطلاعات خودشون رو به شما بفروشند و شغل معلمی شغلی بسیار پر افتخار هستش . این سخن آخر رو گفتم تا نرید فردا یا پس فردا برچسب fake guru رو به هر کسی بچسبانید.

Sina Ma

دانشجوی رشته ی مهندسی کامپیوتر در زنجان هستم و علاقه مند به حوزه ی ارزهای دیجیتال و پیشرفت فردی بخصوص در زمینه ی موفقیت مالی و روانشناسی هستم و عاشق راهنمایی افراد برای پیشرفت فردی آنها میباشم...

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) کانال اینستاگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

    لینک کوتاه:
    0